23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Kolding finder bly i drikkevand

Drikkevand er blevet inficeret med bly fra gamle rør
Annonce

Dårlige vandhaner kan være skyld i, at der afgives bly til drikkevandet.

I flere ejendomme i Kolding Kommune er der nu påvist for meget bly i drikkevandet, hvilket med stor sandsynlighed skyldes blandingsbatterier/vandhaner, skriver kommunen på sin hjemmeside.

Annonce

De høje blyværdier blev konstateret efter en omfattende stikprøveundersøgelse, hvor der blev udtaget vandprøver fra ældre ejendomme i Kolding Kommune.

Stikprøveundersøgelsen blev sat i gang, da der var mistanke om, at der i kommunen kunne være blyrør, der kunne afgive bly til drikkevandet.

Annonce

Der er udtaget cirka 200 prøver, og i syv ejendomme blev der påvist overskridelser af grænseværdien for bly. Ejendommene er efterfølgende blevet gennemgået, og der er ikke fundet blyrør.

De syv ejendomme har efterfølgende fået udtaget en til tre supplerende vandprøver, som er blevet udtaget fra andre vandhaner i ejendommene. Der blev ikke påvist overskridelser af grænseværdien i disse prøver.

Annonce

Derfor er kommunens konklusion, at vandhaner kan være skyld i, at der påvises forhøjet indhold af bly i drikkevandet. Kolding Kommune har kontaktet Naturstyrelsen og Energistyrelsen og har opfordret dem til at iværksætte en landsdækkende kampagne vedrørende blandingsbatterier.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|