23948sdkhjf

Hellere sige fra end risikere et dårligt projekt

Efter flere dårlige erfaringer opprioriterede entreprenøren risikostyringen og oprettede en særlig kontrolafdeling, der kan stoppe tilbud i sidste øjeblik
Intet tilbud på en større bygge- og anlægsopgave forlader entreprenørvirksomheden NCC’s domicil, før det er gransket omhyggeligt af en særlig intern gruppe, der giver en second opinion.

Denne foranstaltning har reddet virksomheden fra dårlige sager, og så har den skærpet NCC’s opmærksomhed på risikostyring i hele virksomheden.

- Et dårligt projekt kan ødelægge et helt års resultat. Derfor er det vigtigt, at vi altid har fokus på risikostyring. Vi ville hellere trække os sent i en tilbudsproces eller et planlægningsforløb end at risikere, at vi eller kunden pludselig står med et dårligt projekt, siger Martin Manthorpe, der er direktør for Strategi og forretningsudvikling i NCC.

Baggrunden for virksomhedens store fokus på dette område var en periode med projekter, der blev dyrere end beregnet. I starten af 2007 besluttede NCC’s ledelse sig så for at opprioritere risikostyringen.

Særlig task force

Der blev blandt andet oprettet en særlig task force med erfarne NCC-folk, der gransker de større tilbud på opgaver, efter de enkelte afdelinger er færdige med deres beregninger og formulering af tilbud.

Men det er ikke kun denne gruppe, der tænker risikostyring, understreger Martin Manthorpe.

- I NCC har vi risikostyringen med hele vejen – lige fra vi følger de allerførste idéer om mulige bygge- og anlægsprojekter, til der sendes et tilbud af sted, siger han.

Mulig showstopper

I øjeblikket overvåger NCC omkring 5.000 projekter, fortæller Martin Manthorpe. De mange opgaver scannes og sorteres, og de fører forventeligt til 3-400 projekter. Her er der en mere grundig analyse og sortering, og så ender de udvalgte sager typisk med at blive klar til en prækvalifikation.

- Når vi sender tilbud til prækvalifikation, så går vi 100 procent efter at få opgaverne, siger NCC-direktøren.

Men inden tilbuddet sendes, skal projektet omkring en mulig showstopper – et såkaldt tilbuds- og kontrolråd i NCC.

Her sidder fire til fem NCC-folk, der hver især er specialister i de tre områder; det juridiske, det finansielle og det byggetekniske. Gruppen gransker tilbudsmaterialet, og ender med uddele enten en rød, gul eller grøn anmærkning til projektet.

- Det er vigtigt med en second opinion i omkostningstunge projekter. Ofte har en afdeling arbejdet længe med et projekt, og lysten til at få opgaven kan nogle gange overstige den kritiske sans. Hvilket er meget menneskeligt. Her kan en kontrolgruppe se mere klart og redde os fra en mulig fejltagelse, siger han.

Kontrolgruppen har ikke et ledelsesmæssigt ansvar, men henstiller, og så tager den øverste ledelse i NCC den endelige beslutning.

- NCC har taget en principiel beslutning om ikke at byde på så usikre projekter, at de kan skade hele virksomheden. Og det beskytter vores system imod, siger Martin Manthorpe.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.079