Entreprenør indgår første byggekontrakt
Den første byggekontrakt med BAM Danmark A/S er blevet indgået, og entreprenørvirksomheden er netop nu i gang med at regne på andre projekter
Kontakten gælder opførelsen af en kontorbygning på 1.300 kvm for Det Tekniske Universitet, DTU i Lyngby, og den udfordring ser virksomhedens adm. direktør, Bo Svendsen frem til at løse.
- Vi er selvfølgelig glade for og stolte af at være kommet ind på markedet og for at bygge for DTU, som er en professionel bygherre. Så må vi se, hvor det bærer os hen, siger han og understreger, at BAM Danmark er i gang med at afklare situationen med hensyn til brugen af underleverandører.
Byggeriet, som sker i hovedentreprise, starter op i denne måned og skal være afsluttet i december 2015. Hele projektet har en værdi af 30 mio. kroner og lever dermed op til de målsætninger, som Bo Svendsen tidligere har meldt ud for BAM Danmark A/S.
Tilbage i marts gjorde han det klart over for Licitationen Byggeriets Dagblad, at BAM Danmark A/S netop vil satse på erhvervsbyggeri i størrelsesordenen 30 mio. kroner og opefter.
- Projektet passer ned i den strategi, som vi har udformet. Vi satser fortsat på erhvervsbyggeri, og de næste to projekter, som vi lige nu er i gang med at regne på er to-tre gange større end DTU-projektet, siger Bo Svenden, som ikke ønsker at komme virksomhedens fremtidsplaner nærmere.
BAM Danmark A/S er et datterselskab til den hollandske entreprenørgigant Royal BAM Group. Virksomheden blev etableret i Danmark i starten af 2014 og har til huse på Tobaksvejen i Søborgs industrikvarter.