Scmidt opruster på det skandinaviske marked
Schmidt Nordic, der repræsenterer Schmidts nordiske interesser, har ansat en ny business development and expansion manager til at implementere de høje vækstmål.
Leif Garne har en stærk baggrund i detailbranchen. Han har blandt andet arbejdet for Dansk Supermarked og Telenor, hvor han har haft ansvaret for dele af distributionsledet og butikkerne.
De seneste år har Leif Garne dog været selvstændig, og beskæftiget sig med rekruttering af retail-partnere og forretningsudvikling.
Schmidt, der er en af Europas største køkkenbrands, ser et stort potentiale i det skandinaviske marked.
Fokus er på at fortsætte ekspansionen og samtidig udfordre de etablerede køkkenproducenter igennem Schmidts unikke partnerkoncept. Schmidt Nordic har et mål om, at der inden for de næste fire år skal være fyrre Schmidt-butikker i Danmark og Norge.
Alle butikker etableres som partnerskab mellem Schmidts moderselskab, Sociéte ALsacienne de Meubles (Salm), og forretningspartneren, hvor Salm er leverandør med optimale vilkår for stordriftsfordele til gavn for forretningspartneren.
Salm er Europas femte største køkkenproducent med en succesrig historie og har som koncern oplevet konstant vækst siden etableringen i 1934.