23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nulvækst vil koste private job

Det vil koste 38.000 job i perioden 2015-2020, hvis der bliver nulvækst i den offentlige sektor, som Venstre foreslår det.

Det vurderer AE-rådet, skriver Ugebrevet A4. Nulvækst vil betyde 32.000 færre arbejdspladser i det offentlige men samtidig også 5.800 i det private erhvervsliv. Det store tab af private arbejdspladser opstår, fordi mange private leverandører er afhængige af, hvor meget det offentlige køber ind. Det oplyser direktøren for AE, Lars Andersen.

Økonomiordfører Jacob Jensen fra Venstre har ikke meget til overs for den nye analyse, som han kalder et partsindlæg.

- Når vi vil holde udgifterne til det offentlige i ro, er det for at kunne give bedre betingelser for erhvervslivet i form af lavere afgifter og skatter. Det vil uden tvivl generere job i det private, mener han.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web03