Entreprenørfirmaet Brdr. Møller A/S fra Brabrand ved Aarhus, havde i regnskabsåret 2013/14, der sluttede 30. juni, en tilbagegang i bruttofortjenesten på 47 procent til 6,1 mio. kroner sammenlignet med regnskabsåret 2012/13.
Da der samtidig er sket en stigning i administrationsomkostningerne, er det primære driftsresultat faldet helt ned til 90.015 kroner.
Egenkapitalandelen er faldet fra 53,6 procent i forrige regnskabsår til 46,4 procent i det seneste regnskabsår. Det skyldes et fald i egenkapitalen, hvilket er forårsaget af et større udbetalt udbytte.
Afkastningsgraden er faldet fra 13,9 procent i forrige regnskabsår til kun 0,2 procent i det seneste regnskabsår. Det store fald i afkastningsgraden skyldes, at det primære driftsresultat er kraftigt reduceret.