23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce

Fra fortid til fremtid med Vac-Vinduet

Når man bruger vacuum glas er det muligt at producere nye vinduer og døre, så de ligner de gamle vinduer med enkeltglas, men samtidig lever op til alle krav i BR25. Bag Vac Vinduet står innovative Poul Horn, indehaver af Horn Vinduer & Døre samt opfinderen af Ventilationsvinduet og Energy Flow Wall.

Vac Vinduer er det oplagte valg til bevaringsværdige bygninger, som skal have et moderne og energirigtigt facadeløft, men samtidig beholder den gamle æstetik fra enkeltglasvinduerne.

”Vi har holdt fast i de gamle håndværkstraditioner og producerer vinduer af kernetræ med kit og evt. linoliemaling,” siger Poul Horn, der i næsten 50 år har været en pioner i vinduesbranchen. Han har skabt banebrydende, bæredygtige løsninger som Palævinduet, Ventilationsvinduet, Solvæggen og Vac Vinduet – og er en sand ildsjæl for både arkitektur og grøn omstilling.

Vac Vinduet bliver til

For mange år siden hørte Poul Horn om vacuumglas for første gang, men først i 2024 kom han i kontakt med belgiske Fineo.

”Glassene fra Fineo er af prima kvalitet, og virksomheden udsteder en garanti på 20 år. Glasset har en forventet levetid på 60 år, hvilket er det dobbelte af en traditionel termorude,” fortæller Poul Horn.

Vacuum glasset betyder, at Horn Vinduer & Døre kan nyproducere vinduer, så de ligner gamle med enkeltglas. Kit udvendigt og smukke 19 mm pavehattesprosser indvendigt. To tætningsbånd skjult i karm/ramme, så vinduerne lever op til isoleringskravene. Det udvendige glas er kittet med en polymer-kit, som er fleksibel og holdbar.

Vakuumisoleringen sikrer, at Vac Vinduet har en U-værdi, der svarer til traditionelle 3-lags termoruder. Vac Vinduet beskytter effektivt mod støj med støjdæmpning op til 36 dB. Vac Vinduet leverer 30 % bedre lysindfald end traditionelle 3-lags termoruder – uden at gå på kompromis med isoleringsevnen. Vac Vinduets lave vægt - 40 % lavere end koblede vinduer - gør det nemmere at håndtere og installere, hvilket samtidig reducerer belastningen på miljøet. Vinduerne kan leveres med de beslag, der ønskes.

Vi har holdt fast i de gamle håndværkstraditioner og producerer vinduer af kernetræ med kit og evt. linoliemaling.

Poul Horn, der i næsten 50 år har været en pioner i vinduesbranchen

Udnyt solens gratis stråler

Poul Horn har ikke mere end lukket et vindue, før et nyt bliver åbnet op. Den energiske opfinder er klar til at lancere Energy Flow Wall, hvor ideen er at udnytte den gratis energi, vi får fra solen.

”Jeg blev kontaktet af Aalborg Universitet i 2016 til et forskningsprojekt, hvor vi udviklede Solvæggen,” siger Poul Horn og uddyber:

”Det førte til, at jeg udviklede Energy Flow Wall, hvor solen bruges som energikilde til at skabe det bedste indeklima i bygningen. Systemet, der består af Ventilationsvinduer, Solvæg med beholdere fyldt med PCM (faseskiftende materiale), Elektronisk styring af indeklima og energiforbrug samt Aftræksvarmepumpe. Energy Flow Wall giver desuden en besparelse på energien på mellem 25% op til 60 %.”

Energy Flow Wall er enkel at montere

Energy Flow Wall monteres på samme måde som vinduer. Solvæggens beholdere med PCM lagrer energi fra solen. Opvarmer om dagen og frigør varmen om natten, så husets ventilationsluft bliver forvarmet, inden det kommer ind i huset.

Det hele styres elektronisk, og en Aftræksvarmepumpe udnytter energien i afkastluften fra huset, så både hus og brugsvand opvarmes. Ventilationsvinduerne og Solvæggen sikrer frisk luft udefra, døgnet rundt.

Energy Flow Wall lanceres næste år, men du kan allerede nu få mere information ved at kontakte Poul Horn: 21423388 eller Allan Philipsen: 24432005

Læs mere om alle de energibesparende tiltag påwww.hornvinduer.dk og på https://energyflowwall.com/

Bæredygtighed Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.362|