23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce

Stort potentiale i at renovere almene boliger

Det er typisk mere klimavenligt at renovere end at bygge nyt. Både Folketinget og Social- og Boligstyrelsen arbejder på at gøre det mere attraktivt for bygherre at renovere og transformere bygninger fremfor at bygge nyt. Hos rådgivervirksomheden DAI, der blandt andet renoverer 444 almene boliger på Skovvej i Kolding og 210 i Mindeparken i Herning, mærker de den stigende interesse for at transformere og renovere.

Undersøgelser peger på, at nybyggeri er mere klimabelastende end renovering. Hos DAI genkender de billedet og bifalder de nye strømninger i samfundet:

”Vi har gennem mange år renoveret og transformeret bygninger. Men vi kan klart mærke en holdningsændring i samfundet i disse år, hvor flere bygherrer ønsker at renovere og transformere i stedet for at bygge nyt - også når det kommer til almene byggerier. Det er en samfundstendens, som vi bakker op om,” forklarer Kåre Tinning - Chef for projekteringsafdelingen hos DAI, som er en rådgivervirksomhed med speciale i renovering og byggeri af almene boliger, sundhedsbyggeri, plejeboliger og støtteansøgning hos Landsbyggefonden.

Store renoveringsprojekter i Kolding og Herning

DAI skal sammen med ERIK arkitekter og hovedentreprenør NCC renovere 444 lejligheder og opføre 42 ældreboliger på Skovvej i Kolding. Totalentreprisen rummer både renovering, ombygning og nybyg – en opgave til cirka 330 mio. kroner.

Renoveringsprojektet munder ud i 318 boliger fordelt på 84 ungdomsboliger, 192 familieboliger og 42 nyopførte ældreboliger. Arbejdet byder på nedrivning af omkring 14.000 kvm, og i 12 opgange skal der installeres elevatorer.

Sammen med NCC renoverer DAI også Mindeparken i Herning. Her renoveres 210 boliger fordelt på seks lejlighedsblokke. Boligerne skal opdateres til nye standarder, og alle tekniske installationer skal skiftes. Opgaven, der har en entreprisesum på 220 mio. kr., forventes afsluttet i 2027.

Kåre Tinning fremhæver, at man som bygningsejer har et stort ansvar for, hvordan historien skal fortælles:

”Selv om jeg ikke er arkitekt, men bygningsingeniør glæder jeg mig over at se, at mange flere bygninger bliver bevaret. Renoveringer bidrager ikke blot til et bedre klimaregnskab, men er også med til at bevare historien om vores bydele.”

Vi har gennem mange år renoveret og transformeret bygninger. Men vi kan klart mærke en holdningsændring i samfundet i disse år, hvor flere bygherrer ønsker at renovere og transformere i stedet for at bygge nyt - også når det kommer til almene byggerier. Det er en samfundstendens, som vi bakker op om.

Kåre Tinning - Chef for projekteringsafdelingen hos DAI

Bedre lovgivning vil gavne renoveringen

Hos DAI glæder de sig over, at flere byggerier bliver renoveret og transformeret, men de så gerne, at lovgivningen blev mere fleksibel, så det blev endnu mere attraktivt at renovere:

”Når vi renoverer en bygning, gør vi den jo ikke ringere, men i lovgivningen er det underforstået, at en bygning på 100 år ikke kan holde. Det er ikke fair, for en gammel bygning har bevist sin robusthed gennem generationers storme, slid og tidens påvirkninger. Derfor bør man se på regelsættet og ændre dokumentationskravet,” siger Kåre Tinning og uddyber:

”Det vil blive mere attraktivt at renovere med et regelsæt, som er nemmere for rådgiverne at være i. Det vil også bidrage til, at bygningsejerne i højere grad vil vælge renovering, fordi det bliver mere gennemsigtigt og økonomisk fordelagtigt.”

Undgå flaskehalse i byggesager

Kåre Tinning, der også er certificeret statiker, opfordrer til, at de regler, der trådte i kraft i januar 2020 i certificeringsordningen, får et eftersyn, så det bliver nemmere for alle parterne at gå til byggeopgaverne:

”Selv om der ikke er blevet uddannet flere certificerede statikere gennem de sidste 2-3 år, skal byggesager af en vis størrelse gennem certificeringsordningen, hvilket skaber unødvendige flaskehalse i byggeriet.”

Få rådgivning om dit næste byggeprojekt her www.dai.dk

DAI

er stiftet i 1945 i Silkeborg, er en rådgivervirksomhed med speciale i renovering og byggeri af almene boliger, sundhedsbyggeri, plejeboliger og støtteansøgning hos Landsbyggefonden. Med mere end 80 år på markedet trækker DAI på en mangeårig erfaring inden for bygherrerådgivning, rådgivning i forbindelse med Landsbyggefonden, totalentreprise, arkitekt- og ingeniørrådgivning samt byggeledelse.

Bæredygtighed Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.347|instance-web01