23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ejendomsudvikler dømt for bortførelse og røveri

Usædvanlig sag om bortførelse og røveri mod direktør i Roskilde er blevet afsluttet med dom i Østre Landsret

En forretningsmand straffes onsdag med fængsel i tre år og seks måneder i en usædvanlig sag om bortførelse og røveri mod en direktør i Roskilde.

Østre Landsret har forhøjet straffen. Tidligere mente byretten, at to år og ni måneder var passende.

Direktøren blev i december 2022 bortført fra sit hjem af en maskeret mand. Herefter blev han i Roskilde Havn truet til at skrive under på flere papirer.

Offeret havde tidligere lånt den nu dømte forretningsmand et større millionbeløb, men forretningsmanden magtede ikke at betale, og det var årsag til forbrydelsen.

Under frihedsberøvelsen betød direktørens underskrifter, at han led et tab af såkaldt underpant for 36,9 millioner kroner og tab af gældsposter på godt 29 millioner kroner.

Netto mistede offeret 24,6 millioner kroner.

Den dømte er den 47-årige Ismail Malik, der tidligere hed Nadeem Javed.

En anden mand, der også var tiltalt i sagen, er blevet frifundet af landsretten, hvilket også blev resultatet under byrettens tidligere behandling.

Spørgsmålet om erstatning til offeret er blevet udskudt til en civil sag, ligesom byretten i Roskilde skal afgøre, hvad der skal konfiskeres hos den dømte.

Forbrydelsen begyndte lidt før klokken 18 den 12. december 2022, da direktøren vendte hjem i sin bil.

Her ventede en maskeret mand. Med kniv truede han direktøren til at køre væk igen. Destinationen var Roskilde Havn. Da de krævede underskrifter var afgivet, blev han efter cirka halvanden time sluppet fri igen.

Undervejs i køreturen til havnen blev han af den knivbevæbnede mand truet: "Hvis du anmelder det her, så dør du af det", fremgår det af anklageskriftet.

Men politiet har ikke kunnet identificere den mand, der fysisk bortførte direktøren, har det regionale medie sn.dk tidligere rapporteret.

Den dømte Ismail Malik er ifølge sn.dk ejendomsudvikler og er idømt konkurskarantæne. Alligevel driver han fortsat forretning, men i et nyt selskab med samme personkreds som i Maliks konkursramte firma, har sn.dk oplyst.

/ritzau/

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|