23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce

Nyt vidensløft styrker KT Erhvervsbygs arbejde med bæredygtighed

KT Erhvervsbygs bæredygtighedsafdeling er nu endnu bedre rustet til fremtidens krav og muligheder, efter afdelingsleder Thomas Gilhøj Lundsgaard som en af de første i Danmark har afsluttet en masteruddannelse i bæredygtigt byggeri.

Hos KT Erhvervsbyg A/S er bæredygtighed ikke blot en ambition – det er en integreret del af forretningen. Virksomheden gør sig i totalentrepriser inden for industri-, detail- og domicilbyggeri og har siden 2022 haft en dedikeret bæredygtighedsafdeling. Nu har afdelingen fået et markant fagligt løft, efter at afdelingsleder Thomas Gilhøj Lundsgaard netop har afsluttet en to-årig masteruddannelse i bæredygtigt byggeri ved DTU – som en af de første 10 i landet.

”Det har været et spændende forløb med ny viden, der har givet mig en dybere forståelse for reel bæredygtighed i byggeriet,” siger Thomas Gilhøj Lundsgaard og tilføjer: 

”Vi i byggebranchen arbejder i et felt, hvor begrebet ’bæredygtighed’ ofte bliver misforstået eller brugt for bredt. Nu står vi langt stærkere i forhold til at tage vidensbaserede beslutninger – både i konkrete byggesager og i vores interne ESG-arbejde.”

Kompleksitet kræver overblik

Selvom Thomas allerede havde arbejdet med bæredygtighed siden 2020, blev han overrasket over, hvor komplekst området nogle gange kan være. Masteruddannelsen har givet ham og afdelingen et langt mere nuanceret blik på emnet og et solidt grundlag for at vurdere bæredygtighed ud fra fakta og kontekst.

”Man kan ikke bare konkludere, at for eksempel et træbyggeri er bæredygtigt. Det handler om at forstå helheden og undersøge alle relevante forhold – materialer, transport, levetid, de samlede miljøpåvirkninger og meget andet,” forklarer han.

Afdelingen tæller otte medarbejdere, som blandt andet arbejder med certifi ceringer som DGNB og BREEAM, dokumentation i forhold til EU-taksonomien og bygningsreglementets klimakrav – samt ESG-indsatser på virksomhedsplan.

Fokus på materialer og værdikæden

I KT Erhvervsbyg er der særlig opmærksomhed på materialevalg som en central del af den bæredygtige omstilling. Med egen tegnestue og arkitekter in-house er det muligt at påvirke beslutninger helt fra projektstart.

”Materialerne er afgørende. Det gælder både i forhold til CO2-aftryk og til fremtidige krav om dokumentation og biodiversitet i værdikæden. Vi arbejder med træ som løsning, dér hvor det giver mening, men det kræver også, at vi stiller højere krav til vores leverandører og samarbejdspartnere,” siger Thomas Gilhøj Lundsgaard.

Styrket position – i dag og i morgen

Masteruddannelsen giver ikke kun værdi i den daglige rådgivning af bygherrer. Den styrker også KT Erhvervsbygs strategiske position på et marked, hvor kravene til dokumentation og transparens vokser.

”Det handler om at være på forkant – både for at levere værdi for vores kunder og for at sikre stabilitet i vores forretning. Det kræver ny viden og en kultur, hvor vi hele tiden udvikler os,” siger Thomas.

I den nærmeste fremtid mener han, at vi kommer til at fokusere meget mere på biodiversitet, der sandsynligvis vil blive integreret i bygningsreglementet. 

“Det gælder både onsite på matriklen, og især off site – altså i værdikæden med de materialer vi køber. Derfor er vi i gang med at beslutte, hvor vi vil satse.”

KT ERHVERVSBYG A/S

Dansk totalentreprenør med speciale i industri-, detailog domicilbyggeri – herunder bilhuse, værksteder og lagerbygninger. Virksomheden råder over egen tegnestue, ingeniørafdeling og bæredygtighedsafdeling og tilbyder både nybyggeri, udvidelser og renovering.

Se mere på www.ktebyg.dk eller www.licitationen.dk/company/view/42853/kterhvervsbyg_as

Kilde: KT Erhvervsbyg A/S

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14