23948sdkhjf

To transportprofiler på vej til MT Højgaard

Christian Poulsen og Marie Louise Hansen er indstillet som nye bestyrelsesmedlemmer i MT Højgaard Holding A/S.

Når MT Højgaard Holding 18. august holder ekstraordinær generalforsamling, er to nye profiler indstillet til selskabets bestyrelse.

Det oplyser entreprenørvirksomheden i en selskabsmeddelelse.

Bestyrelsen foreslår, at Christian Poulsen, administrerende direktør i Københavns Lufthavne A/S, og Marie Louise Hansen, Vice President og leder af Group Sustainability & Compliance i DSV A/S, vælges til bestyrelsen.

De to kandidater skal afløse Anders Lindberg og Janda Campos, der træder ud.

- Jeg er glad for, at vi kan tiltrække så kompetente profiler som Christian Poulsen og Marie Louise Hansen. Det sikrer, at bestyrelsen fortsat har den rette sammensætning til at imødekomme MT Højgaard Holdings behov og udfordringer, udtaler bestyrelsesformand Morten Hansen.

Ifølge selskabet er der lagt vægt på både faglige kompetencer og personlige egenskaber i udvælgelsen af de nye kandidater.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.079