23948sdkhjf

Bolius og Realdania fusionerer under ny direktør

Videnscentret Bolius bliver lagt ind under Realdania i løbet af 2025

I løbet af 2025 sammenlægges Realdania og Videnscentret Bolius. Sammenlægningen er et resultat af den nye strategiske retning, som Realdanias nye direktion ønsker at sætte for foreningen.

- I Realdania ser vi kommunikation som et vigtigt redskab til at skabe forandring og til at sørge for, at den viden og de erfaringer, vi har, når ud til alle de relevante målgrupper, siger Realdanias adm. direktør Nina Kovsted Helk, der tiltrådte 1. april 2025, i en pressemeddelelse. 

- Derfor samler vi nu alle de gode kræfter, der arbejder med kommunikation i Realdania og Videnscentret Bolius og sætter en fælles retning, så vores kommunikation kan bidrage til endnu mere effekt af det filantropiske arbejde og til engagement i det byggede miljø, fortsætter hun.

Siden 2002 har Bolius fungeret som et selvstændigt datterselskab under Realdania.

Direktør stopper 

Realdania leder i øjeblikket efter en ny kommunikationsdirektør, der skal stå i spidsen for kommunikation i den samlede forening. Når den nye kommunikationsdirektør er fundet, fratræder Ulrik Heilmann som adm. direktør i Bolius.

- I løbet af årene er både aktiviteter og målgrupper i Realdania og Bolius rykket meget tættere på hinanden, og jeg synes, det er en både helt rigtig og naturlig beslutning at samle kræfterne, siger Ulrik Heilmann, der var med til at etablere Bolius i 2002.

Medarbejderne i Videnscentret Bolius overføres til Realdania 1. juni 2025. Bolius forventes formelt nedlagt i løbet af efteråret.

Ulrik Heilmann vil deltage aktivt i overdragelsen frem til sin fratræden.

Flere ændringer

Siden Nina Kovsted Helk overtog posten som adm. direktør i Realdania, har foreningen udnævnt to nye funktionsdirektører

Stine Lea Jacobi, der har været programchef i Realdania gennem 10 år , er blevet ny filantropidirektør efter Nina Kovsted Helk.

Samtidig har Maria Bebe fået rollen som COO og dermed ansvaret for de hold, der arbejder med governance-, forenings- og medlemsaktiviteter. De foregående 11 år har hun været sekretariatschef med ansvar for foreningens ledelsessekretariat.

De to nyudnævnte funktionsdirektører - og en kommende kommunikationsdirektør - vil være en del af den samlede ledelse, men de sidder ikke i direktionen. Den består alene af Nina Kovsted Helk og investeringsdirektør Kenneth Lillelund Winther.

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.125