Ny COO i Pihl & Søn: Vi søger de gode partnerskaber
Den 1. april tiltrådte Henrik Mielke som vores nye COO. Han er efterhånden ved at være godt på plads i den varme stol, og hans omfattende erfaring fra byggebranchen samt hans stærke faglige værktøjskasse er allerede taget godt i brug.
Et af de områder, hvor Henrik kommer til at bidrage til udviklingen hos Pihl & Søn, er inden for transformationsbyggeri:
– Fremtidens byggeri vil i stigende grad handle om transformation frem for nybyggeri, ikke mindst set i lyset af de voksende krav om at bygge mere bæredygtigt. Vi skal i endnu højere grad tænke i genbrug, omdannelse, materialeforbrug og optimering af eksisterende bygninger, så vi reducerer klimaaftrykket – uden at gå på kompromis med kvalitet og funktionalitet, fortæller Henrik.
Det store spørgsmål er så, hvor Pihl & Søn er på vej hen med en ny COO ved roret:
– Vi har kompetencerne og erfaringen til at løfte de mange spændende opgaver, der venter ude i horisonten. Vi vil fortsat cementere vores position som en stærk og imødekommende sparringspartner, der er kendt for at levere kvalitetsbyggerier. Vi ønsker også at inddrage vores ekspertise tidligere i processen, så vi sammen kan træffe de bedste beslutninger, der skaber mest værdi for kunder, samfund og miljø – uanset om vi arbejder med transformations- eller nybyggeri, forklarer Henrik og afslutter:
– Vi kommer fremover også til at have mindre fokus på omsætning og i stedet arbejde mere målrettet på at skabe gode og sunde partnerskaber med vores kunder. Det er en strategisk kurs, vi i direktionen har sat, og som jeg er overbevist om på sigt vil styrke både vores egen og vores kunders forretning.
Læs også: Fremtidens byggeri er et hybridbyggeri – Men det kræver, at vi arbejder tættere sammen