Mikael Fogemann, direktør i Nordic Real Estate hos PFA Ejendomme, og Morten Mygind, arkitekt og senior development manager sammen sted, er ikke i tvivl: Bæredygtigt træ- og modulbyggeri - og mere brug af genbrugsmaterialer - bliver væsentlige ingredienser i pensionsselskabets ejendomsinvesteringer i fremtiden.
- Vi skal væk fra brug-og-smid-væk-...
Direktør i PFA Ejendomme om ny business case: Vi skal turde prøve nye metoder - så de kan indgå i bredt byggeri
PFA Pension satser som bygherre mere på træ- og modulbyggeri i deres fremtidige byggerier. Det sker i samarbejde med eksperter i upcycling og cirkulær økonomi
6
Billeder

Morten Mygind (t.v.) og Mikael Fogemann glæder sig til at høste gevinster fra bæredygtigt byggeri til den bredere portefølje. (Foto: Peter Kargaard)
Vil du have det hele med?
Prøv 30 dage for 0 kr.
Ingen binding eller kortoplysninger påkrævet.
Prøv nu
Køb et abonnement
Udforsk vores abonnementer, og vælg den løsning, der matcher dine behov.
Vælg dit abonnement