Et malerfag – også for kvinderne
Malerfaget har de sidste mange år været dygtigt til at tiltrække kvinderne. Faktisk er hver sjette, der begynder på uddannelsen som bygningsmaler, en kvinde. Men de forlader desværre også faget, påpeger Danske Malermestres formand Per Vangekjær i sin leder.
Malerfaget har i mange år haft noget at være stolte af. Ingen af de øvrige håndværksfag har været lige så gode til at tiltrække kvinder som malerfaget. I dag er næsten seks ud af ti nye elever på uddannelsen kvinder. Det er en styrkeposition, som vi kan glæde os over.
Men kvinderne forlader desværre også faget. Hvorfor har vi ikke rigtig vidst før nu. Selvfølgelig har graviditet og børn spillet en rolle, har vi sagt til os selv, men var det hele forklaringen?
En ny analyse fra Teknologisk Institut giver os nu et klart svar på hvorfor. Kvinderne forlader ikke malerfaget, fordi de ikke kan lide arbejdet. Tværtimod. De peger på fagets arbejdsvilkår som årsagen. Fysisk nedslidning er den største forklaring. Dertil kommer et stigende tidspres, som gør det sværere at levere et stykke arbejde, man kan være stolt af. Mange oplever også, at lønnen ikke står mål med belastningen, og at lange perioder med alenearbejde gør hverdagen mindre attraktiv. Graviditet og familieliv spiller naturligvis en rolle – men langt fra den eneste.
Heldigt, kan man sige, for det er noget, vi kan gøre noget ved. Vi kan investere i bedre hjælpemidler og værktøj, planlægge arbejdet bedre og skabe stærkere kollegiale fællesskaber. Samtidig kan vi gennem Danske Malermestre insistere på, at vi skal have realistiske tidsplaner og ordentlige vilkår i byggeriet. Det er ikke kun et spørgsmål om arbejdsmiljø, men også om kvalitet.
At kvinderne bliver gravide, er et faktum. Men vi kan glæde os over en ny undersøgelse fra det Nationale Center for Arbejdsmiljø, der viser, at kvinderne i malerfaget ligger markant under landsgennemsnittet, når det kommer til at føde for tidligt. Trods et fysisk krævende job er det kun knap fire pct. af kvinderne, der føder for tidligt.
Vi har bevist, at malerfaget kan tiltrække kvinder og håndtere graviditet. Nu er tiden kommet til at bevise, at vi også kan skabe et arbejdsliv, hvor de har lyst til at blive. Det skylder vi både dem og et fag, der får brug for alle dygtige hænder i fremtiden.
Læs lederen Et malerfag – også for kvinderne