Tjærepletter fjernet ved KAB-afdeling i København
En gård ved KAB’s afdeling på Hammelstrupvej i København Syd blev for nylig ramt af et mindre, men generende problem, da der blev efterladt tjære på områdets flisebelægning.
FÅ ET TILBUD PÅ SPECIALRENS – KLIK HER
Tjære på fortove og gangarealer er ikke blot en visuel gene. Det klæbrige materiale kan også sætte sig fast under sko og poter, hvilket gør hurtig handling vigtig.
For at få problemet løst blev All Remove tilkaldt. Opgaven krævede en målrettet indsats, da tjære ikke kan fjernes effektivt med almindelig rengøring. Forkerte metoder kan i værste fald beskadige belægningen eller medføre unødig miljøpåvirkning.
Med erfaring inden for specialafrensning af blandt andet bitumen, olie og andre vanskelige belægninger på udendørs arealer gik holdet straks i gang. En specialtilpasset afrensningsløsning blev anvendt til at opløse tjæren, hvorefter området blev renset med varmt vand under kontrollerede forhold.
Arbejdet blev udført samme dag som henvendelsen, og fliserne fremstår nu igen rene og fri for spor efter forureningen.
FÅ ET TILBUD PÅ SPECIALRENS – KLIK HER