The Manzoni
Den nye restaurant af Tom Dixons Design Research Studio med det passende navn The Manzoni, åbnede i begyndelsen af april 2019 i forbindelse med Milano Design Week, og genåbnede lige efter Salone som en permanent restaurant.
Et unikt midtpunkt for design
Efter et års fravær vendte Tom Dixon tilbage til Milano og gentænkte, hvordan et designbrand kan integrere sig i hjertet af Italiens kommercielle og kulturelle hovedstad. Monokromatisk og sprød, med metalliske og marmor-accenter, er restauranten – der tilsvarende fungerer som showroom – også varm og indbydende. Og hver enkelt vare i restauranten er til salg.
Brug for hjælp til dit næste projekt? Klik her
"Efter flere år med at lave 5-dages udstillinger i Milano besluttede vi endelig, at vi havde fået nok af at lægge så meget energi i pop-up-udstillinger. Vi ville udforske forskellige måder at eksistere på i Milano. Da byen er så aktiv og engagerende lige nu, er det det rigtige tidspunkt, at ikke at være midlertidig og i stedet for bygge noget permanent. Ligesom i London, synes vi ikke, det er nok kun at have et showroom. Vi har brug for et sted, hvor folk sætter farten ned og oplever vores produkter i en live-setting. Der er ikke noget mere støvet end et konventionelt lys- og møbelshowroom. Men med The Manzoni er folk i stand til at opleve vores nye kollektioner i en aktiv kontekst.” – Tom Dixon.
Installeret på The Manzoni er vores beslags-samarbejde med Tom Dixon, Fat kollektionen, samt Knud Holscher skydedørsskåle i messing på badeværelsesdørene. ⠀
Billeder af Peer Lindgreen og tak til Tom Dixon og Design Research Studio.