23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

Batteriløsninger til fremtidens sporings- og logistiksystemer

Når IoT-tracking skal fungere i hele produktets levetid

Virksomheder, der arbejder med intelligent palletracking, digitale logistikløsninger og IoT-baseret overvågning af varer, står i dag over for et fælles krav:
Teknologien skal fungere stabilt i mange år – uden vedligeholdelse.

Trackere og loggere indbygges nu direkte i paller, transportkasser, emballage og udstyr, hvor de skal følge varen gennem hele dens rejse. Det stiller store krav til energiløsningen. Batteripakken bliver ikke bare en komponent – den bliver fundamentet for, at hele systemet fungerer.

Paller i detail- og distributionskæder har ofte en levetid på mange år og udsættes for hyppig håndtering, vask og temperatursvingninger. Når en tracker integreres i pallen, skal batteripakken derfor kunne fungere stabilt gennem hele pallelivscyklussen – også i krævende miljøer.

Hos ACTEC hjælper vi virksomheder med netop disse udfordringer: at udvikle og producere robuste, langtidsholdbare batteripakker, der kan levere strøm sikkert og forudsigeligt gennem hele produktets levetid.

Lang levetid uden service – nye krav til moderne trackere
For IoT-enheder i global logistik er batteriet ofte den største begrænsning. Enheden må typisk ikke skilles ad, og den skal fungere pålideligt i 5, 10 eller helt op til 15 år. Samtidig skal den:

  • kunne sende data via BLE, LoRa, LTE-M eller NB-IoT
  • levere korte strømspidser under kommunikation
  • fungere i kulde, varme, fugt og hård mekanisk belastning
  • have lav selvafladning og stabil ydelse gennem hele levetiden

Her er valg af batterikemi afgørende.

De mest anvendte løsninger i disse applikationer er: 

Det rette match mellem kemi, størrelse og forbrug afgør, om enheden holder ét år – eller femten.

Virksomheder, som udvikler fremtidens logistiksystemer, søger en batteripartner
Vi oplever stigende interesse fra virksomheder, der designer højteknologiske løsninger til:

  • intelligent palletracking
  • retur- og cirkulær emballage
  • lageroptimering og realtidslokalisering
  • miljøovervågning under transport
  • digitale forsyningskæder og automatiseret registrering

Fælles for dem er, at energiløsningen ikke længere kan være en standardkomponent. Den skal tilpasses applikationen, driftsmiljøet og kommunikationsprofilen – og ofte integreres i selve produktdesignet.

ACTEC fungerer derfor som sparringspartner gennem hele udviklingsfasen: fra tidlige designvalg og dimensionering til test, dokumentation og produktion.

Et typisk udviklingsprojekt sammen med ACTEC
Når vi indgår i projekter med virksomheder, der udvikler avancerede trackingløsninger, fokuserer vi på:

1. Analyse af forbrug og levetid
Vi beregner det reelle energibehov på baggrund af kommunikation, sensorer, temperatur og duty-cycle.

2. Valg af batterikemi og konstruktion
Hver applikation kræver sin kombination – fx bobbin-celler til langtidsdrift eller hybridløsninger til høje peaks.

3. Prototype, test og optimering
I eget testcenter kan vi simulere miljøer med kulde, fugt og belastning for at sikre korrekt performance.

4. Produktion i både pilotserier og volumen
ACTEC producerer batteripakker i Danmark og kan samtidig skalere til højt volume via internationale partnere.

Resultatet er en driftsikker og veldokumenteret batteriløsning, bygget til at fungere i hele produktets levetid – uden uforudsete fejl og uden behov for service.

Når driftssikkerhed er afgørende – er den rigtige energiløsning nøglen
I en digital forsyningskæde er data kun noget værd, hvis trackeren fungerer.
Derfor efterspørger udviklingsvirksomheder i stigende grad samarbejdspartnere, der kan levere mere end bare et batteri: De ønsker rådgivning, kvalitetskontrol, test og en løsning, der holder i praksis.

ACTEC har specialiseret sig i netop denne type projekter – hvor kravene til levetid, robusthed og dokumentation er høje, og hvor en fejl i energiforsyningen kan få store driftsmæssige konsekvenser.

Skal vi hjælpe med jeres næste tracking- eller IoT-projekt?
Uanset om du arbejder med palletracking, avanceret emballage, returstrømme, lageroptimering eller IoT-sensorer med lang levetid, står ACTEC klar til at rådgive om den optimale batteriløsning.

Vi hjælper jer trygt gennem hele processen – fra idé til færdig produceret batteripakke.

ACTEC A/S
Alsvej 5
8940 Randers SV
Randers Kommune
Danmark
CVR nummer: DK66255212

Kontaktperson

Carsten Thomsen
Salg Danmark
+45 87119998 ct@actec.dk
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web02