23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

Bare en fantastisk lærling

Der er syv lærlinge i Clarke Entreprise og Clarke Service – og to af dem er malerlærlinge. Alle lærlinge har en fast lærlingeansvarlig. For firmaet er det vigtigt at uddanne dygtige lærlinge. Efter at DR havde sendt første afsnit af ’Bare en lortelærling’ lavede Clarke Entreprise et opslag på LinkedIn under overskriften ’Bare en fantastisk lærling’. En idé til en serie, hvor der fortælles om de gode lærepladser, hvor lærlinge trives, lærer og vokser.

Der er cirka 80 ansatte i Clarke Entreprise og Clarke Service og de syv er lærlinge, to af dem er malerlærlinge. Alle lærlingene er et fælles hold – og der er en helt fast lærlingepolitik. 

- Vi har en flad ledelsesstruktur og alle funktioner hos os har lige meget værdi – og det gælder selvfølgelig også vores lærlinge. De er nemlig næste hold af vores nye, bedste kolleger, som er fede at arbejde med. Vi vil have ansatte med kæmpestor faglig stolthed. 

Det handler om at levere kvalitet, faget skal fortsætte, og vi har brug for malere. Derfor er det vigtigt for os at uddanne dygtige lærlinge, siger administrerende direktør i Clarke Service Susanne Ljung om virksomhedens lærlingepolitik. 

Læs artiklen Bare en fantastisk lærling i Danske Malermestre 

 

 

Danske Malermestre
Islands Brygge 26, 5.
2300 København S
Københavns Kommune
Danmark
CVR nummer: DK61834710

Kontaktperson

Annika Ipsen
Kommunikationsansvarlig
+45 61779770 aip@malermestre.dk
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|