Unik renovering: Løgkupler og kviste i zink
På Østerbro er Lars Printz A/S i fuld gang med en særlig renoveringsopgave, hvor bygningens karakteristiske tagprofil får et omfattende og håndværksmæssigt krævende løft. Projektet omfatter renovering af 2 historiske løgkupler og 14 kviste, alle udført i zink – et materiale, der både kræver præcision, erfaring og respekt for de oprindelige detaljer.
Løgkupler med kulturhistorisk værdi
De to løgkupler er markante arkitektoniske elementer, der siden ejendommens opførelse har præget gadebilledet. De er nu ved at blive renoveret fra bunden, hvor det eksisterende zinkarbejde fjernes, og kuplerne beklædes med ny, håndformet zink.
Arbejdet udføres af blikkenslagere med specialkompetencer i traditionelle metoder, da kuplernes kurvede geometri stiller høje krav til både materialeforståelse og udførelseskvalitet.
14 kviste i ny zink
Sideløbende renoveres 14 kviste, som alle får ny zinkbeklædning. Her indgår:
- Præcis tilpasning af false og inddækninger
- Ny vandafledning og tætninger
- Forbedret holdbarhed gennem moderne montagemetoder
- Visuel trofasthed mod de oprindelige proportioner
Zink er valgt for sin lange levetid, fleksibilitet og evne til at patinere smukt over tid—en vigtig del af bygningens æstetiske identitet.
Håndværk, der kræver koordinering
Renoveringen foregår på et levende byhus i tæt bebyggelse, hvor logistik og sikkerhed spiller en væsentlig rolle. Arbejdet sker i tæt samarbejde mellem blikkenslagere og tømrer samt de øvrige fagentrepriser, så både funktion og helhed tænkes ind fra start.
En investering i både fremtid og fortid
Projektet på Østerbro viser, hvordan en grundig og respektfuld renovering kan bevare bygningens oprindelige præg — samtidig med at den tekniske holdbarhed og funktionalitet løftes væsentligt.
Hos Lars Printz A/S ser vi opgaven som et skoleeksempel på, hvordan klassisk håndværk og moderne byggeteknik går hånd i hånd, når den eksisterende bygningsmasse skal rustes til de næste mange årtier.