Reducer plastikaffald og CO₂-udledning i printmiljøet, uden at gå på kompromis med drift og kvalitet
Plastikaffald og CO₂-udledning fra printmiljøet er større, end de fleste virksomheder tror. Med printere, der består af op til 42,9 % genanvendt plastik, og et 100 % genbrugsprogram kan du reducere både affald og omkostninger - helt uden at ændre jeres arbejdsgange. Se, hvor meget I kan spare i ressourcer og drift.
Plastikaffald er ikke længere et abstrakt globalt problem - det rammer virksomheder direkte gennem stigende omkostninger, ressourcer i mangel, CO₂-rapportering og ESG-krav. Samtidig viser internationale undersøgelser, at kun 9 % af verdens plastikaffald genanvendes, og at plastikproduktion kan udgøre op mod 20 % af verdens olieforbrug i 2050.
Flere virksomheder vælger derfor at starte dér, hvor aftrykket både er målbart og håndgribeligt: i deres hardware, workflows og printinfrastruktur.
En cirkulær printløsning med dokumenteret effekt
Hos Konica Minolta arbejder vi målrettet for at reducere brugen af ny plastik og øge andelen af genanvendte materialer i alle vores printere og multifunktionsprintere. Vores løsninger består i dag af op til 42,9 % genanvendt plastik, og tonerflasker produceres med op til 60 % genanvendt HDPE – lavet af almindelige mælkekartoner.
Samtidig får virksomheder en løsning, der reducerer affald markant i hverdagen gennem:
- Dupleks og N-up-funktioner, der mindsker papirforbrug
- Automatisk fjerning af blanke sider
- Follow-Me Printing, som eliminerer glemte printjobs
- Stabil og sikker print på genanvendt papir (EN12281)
Fra affald til ressource – helt i praksis
Vores Clean Planet Program sikrer, at 100 % af dine brugte komponenter genanvendes eller bortskaffes via miljøvenlige processer. Samtidig genanvender vi printere globalt, og i 2022 genbrugte vi 99 % af alle indsamlede enheder.
Læs mere om vores arbejde med ressourcebeskyttelse og affaldsreduktion her.