Smukke, grønne og robuste landskaber / Interview med Skaarup Landskab (2 ud af 3)
Smukke gamle tagspær, røde modelbiler og masser af små potteplanter på tegnestuen i Aarhus danner rammerne for en snak med Anne Vium Skaarup og Lise Vium fra Skaarup Landskab om, hvordan landskabsfagets mangeårige praksis rimer på nutidens fokus på bæredygtighed og den grønne omstilling, samt deres omfavnelse af BIM. Del 2 af 3.
Dette er anden del af tre af interviewet med Skaarup Arkitekter / Du kan læse det samlede interview her
Et af Skaarup Landskabs aktuelle projekter er Kabelbyen på havnen i Middelfart – et nyt kontorbyggeri på 12.400 m2 for investeringsfirmaet Selfinvest. Rasmusrasmus er arkitektrådgiver på byggeriet med Skaarup Landskab som landskabsarkitekt og dermed ansvarlig for de omkringliggende udearealer og en ny havnepromenade, der definerer kanten til vandet.
Landskabsprojektet består af en flot havtrappe, en forplads, som formidler skalaspring mod bl.a. pakhusene i nærheden, behagelige grønne rum oven på en P-kælder og en række fine gårdrum. På grund af den vandnære beliggenhed er klimasikring en integreret del af projektet. Høj kvalitet og lang holdbarhed er de væsentligste parametre for materialevalget i projektet, der er en del af den samlede havneudvikling i Middelfart. Kabelbyen er samtidig tegnestuens ilddåb i Archicad, og Skaarup Landskab er med stor selvtillid hoppet ombord på det omfattende projekt, hvor alle fag udveksler 3D-modeller.
”Vi arbejder i 3D og bliver ved med at arbejde detaljeringen ned i vores 3D-modeller. Samtidig koordinerer vi ekstra meget mellem fagene, hvor der for eksempel både er en rådgivende ingeniør og en havneingeniør involveret i projektet,” forklarer Lise Vium, der er associeret partner. Hun fortæller, at der indtil videre har været et stort antal ingeniører fra 4-5 forskellige rådgivningsfirmaer involveret i projektet.
LÆS OGSÅ: Videoserie BIM for Landskabsarkitekter
”Når vi sidder med 3D-modellen, har vi det forkromede overblik og kan derfor samle alle informationer på tværs af rådgiverne. Af og til er vi nødt at konvertere de andre fagrådgiveres 2D-tegninger til 3D, så vi kan koordinere alle løsninger og se konsekvenserne af deres forslag. Ingeniørerne er ofte meget fokuserede på de specifikke beregninger og løsninger, som de er blevet bedt om at levere, hvor vi som landskabsarkitekter i højere grad har en holistisk tilgang. Vi skal derfor – på en pragmatisk måde – være katalysator for en række designbeslutninger.”
Komplekse projekter kræver 3D-overblik
Lise fortæller at de netop har færdigprojekteret og lige nu vedligeholder dokumentationen i både 2D og 3D i forhold til de ændringer, som der opstår under udførelsen. ”Bygherre ønsker en uhyre høj kvalitet, og vi har været det hele igennem så mange gange under projekteringen, at vi forventer, at der vil være få overraskelser, når udførelsen virkelig går i gang.”
Archicad er medvirkende til at projektet er blevet så vellykket som det er tilfældet, forklarer Lise.
”3D-modellen gør det muligt for os at formidle de komplekse problemstillinger, som det ellers ville have været svært at få bygherre og medrådgivere til at forstå. Vi kunne ikke arbejde på denne måde med dette projekt, hvis vi ikke have anvendt Archicad. Men det har samtidig betydet, at vi har ramt jorden i løb med en utrolig stejl læringskurve. Det er noget af en ilddåb at skulle levere på højeste niveau, lige efter vi havde været på kursus, hvilket i kombination med lidt barselsramte medarbejdere har trukket på alle nagler.”