De udsmykkende kobberdele på Frederiksborg slot
Ind over sommeren har Jægerbakketårnets udsmykkende dele fået nyt kobber på. Denne proces foregår på byggepladsens værksted i en af vores værkstedscontainere. Nu er vi klar til at vise en af de dele som er færdige og klar til opsætning.
Ved renoveringer, som denne på Frederiksborg slot, er det altid de eksisterende dele, der danner grundlag for de fremtidige dele.
Inden vi kunne opstarte kobberarbejdet, blev de underliggende trædele afmonteret og sendt til tømreren for at gennemgå et tjek. Trædelene skulle undersøges af tømreren, for hvorvidt de kunne sidde min. 100 år igen under kobberet, som skal udenom.
Træet tjekkes også efter af os, men ikke med samme fokus som tømrerens.
Vi tjekker for hvordan træet ser ud hvor samlingerne af kobberet har været. Det er nemlig en indikator for hvor tæt samlingen har været på kobberet vi har afmonteret.
Samlingerne kopieres hvis de er tætte.
Der er ikke nogen grund til at opfinde den dybe tallerken i de fremtidige samlinger, hvis den tidligere metode har været tæt.
Derfor anvender vi samme samlinger, og sikrer dermed samme udtryk i delene, som genopsættes.
Hvis samlingerne ikke har været tætte, er det vores opgave at lave en bedre samling end den tidligere.
Her har vi altid enten arkitekt, bygherre eller slots- og kulturstyrelsen med ind over.
--> Se mere om selve renoveringen af jægerbakketårnet her.
-------------------------------------------------------
TOFT KOBBERS AS SPECIALER:
- Ypperste speciale er udskiftning eller nyopførsel af de gamle kvadder inddækkede kobbertage.
- Facadedækning og tagarbejde i kobber.
- Indfarvning af den reparation vi har udført, så den ligner det gamle.
- Renoveringer af nedslidte skiffer-, zink- og kobbertage.
- Underleverandører til forskellige kunstnere, som har haft brug for noget specielt kobber-arbejde.
- Kunsthåndværk i kobber og messing.
- Skilte, logo og special-opgaver inden for zink, kobber og messing.
Se mere på vores hjemmeside eller på Youtube.