Hvordan ser fremtidens kontor egentlig ud?
Det så vi flere gode eksempler på, da Nohrcons Studietur til nyt og renoveret kontorbyggeri 2025 løb af stablen – og sikke en inspirerende dag det var!
Sammen med en gruppe engagerede deltagere besøgte vi på årets kontorstudietur fire interessante og meget forskellige kontorprojekter i København og omegn:
- World Trade Center Ballerup – moderne højhus med fokus på bæredygtighed og fællesskab
- Tscherninghuset – prisvindende pionerprojekt i cirkulært byggeri
- Lyngby Rådhus – nænsomt renoveret med historisk sjæl og moderne rammer
- The Union Nørgaardsvej – fleksible kontorfaciliteter i topklasse
Nohrcon vil gerne sige 1000 tak til alle de kyndige rundvisere for at dele ud af deres viden og erfaringer – og til deltagerne for skarpe spørgsmål og godt selskab hele dagen!
Vi tager hjem med rygsækken fyldt med inspiration til fremtidens kontormiljøer – og vi glæder os til de næste studieture, vi har på programmet, hvor vi skal se på nyt skolebyggeri i Oslo og København - som optakt til spændende konferencedage:
Temadager om fremtidens skolebygg 2025, 3. – 4. juni | Oslo
Temadage om fremtidens skolebyggeri 2025, 1. – 2. oktober | København
Se flere billeder fra kontorstudieturen på Nohrcons LinkedIn og Instagram.