Nogen skal jo være foran
Når de vilde heste vandrer, er det som regel en erfaren hoppe, der går forrest. Vi har arbejdet for bæredygtighed i vores badekabiner siden 2017. Vi er kommet langt, og vi bliver hele tiden klogere og bedre. Det er naturlig udvikling.
Badelement er klar til CO2-kravene for 2023. Vi leverer også badekabiner næste år, når bygninger højst må udlede 12 kg CO2 pr. m2 pr. år. Vi har regnet CO2-udledning på en 5,54 m2 betonkabine (udvendige mål), og den holder sig under halvdelen af lovkravet. Badekabinerne hører i øvrigt til de DGNB guld præ-certificerede boliger Green Hills i Solrød.
Vi kan være foran på bæredygtighed, bl.a. fordi vi har gode og tætte samarbejdspartnere som Flügger, der længe har arbejdet med at gøre deres maling og produktion mere grøn, og allerede har opnået store resultater.
Brødrene Dahl er også en af vores samarbejdspartnere, som har erstattet plast med bioplast og arbejder for at være CO2-neutrale senest i 2050.
Vi har arbejdet for bæredygtighed i vores badekabiner siden 2017. Vi er kommet langt og bliver hele tiden klogere og bedre.
Det er en naturlig udvikling.
Læs mere om, hvordan vi arbejder med bæredygtigt byggeri på badelement.dk