23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Brancheformand vil give plads til flygtninge

Stilladsvirksomhederne har særlige forudsætninger for at hjælpe flygtninge ind på arbejdsmarkedet, mener Kurt Bo Jensen, direktør i Herlev Stilladser og formand for Stilladssektionen under Dansk Byggeri

Stilladsbranchen er i forvejen rummelig, og der også plads til nogle af de mange flygtninge, der de seneste måneder og år er kommet til Danmark.

Det mener Kurt Bo Jensen, direktør i Herlev Stilladser og formand for Stilladssektionen under Dansk Byggeri.

”Vi har højt til loftet, og mange stilladsvirksomheder har ansatte, som har haft det svært men som har fundet en plads på arbejdsmarkedet hos os. Det tror jeg også må være muligt for nogle af de mange flygtninge. Mange af dem bliver her i landet, så jeg synes, vi som virksomheder har en forpligtelse til at få dem ind på arbejdsmarkedet. De skal lære samfundet at kende og i sidste ende blive selvforsørgende. Det kan vi hjælpe med”, siger Kurt Bo Jensen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.203