23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Licitationen
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

BMS er klar til international ekspansion

Landets største kranfirma ser ikke flere vækstmuligheder i Danmark. Nu står den på udlandet i stedet for

Det store udland venter for landets største kranvirksomhed, BMS -koncernen fra Nørresundby ved Aalborg.

Koncernens to virksomheder, BMS A/S og BMS Heavy Cranes A/S, kommer således ud af 2014 med solid vind i ryggen, og de resultater skal nu bruges på flere kræfter i udlandet.

BMS Heavy Cranes A/S, der hovedsageligt leverer kran- og projektydelser til vindmølleindustrien, leverer en omsætningsfremgang fra 273,7 til 362,1 mio. kroner og et resultat før skat på 20,4 mio. kroner mod 24,5 mio. kroner i 2013.

Men det er hos BMS A/S, der udlejer mobil- og lastvognskraner til blandt andet store dele af bygge- og anlægsbranchen og huser en række udenlandske datterselskaber, at den virkelige fremgang er at spore.

BMS A/S øger omsætningen fra 490,7 til 747 mio. kroner, mens bundlinjen er steget med 106 procent til 118,3 mio. kroner før skat. Samtidig øger BMS A/S sin overskudsgrad fra 13,9 til 18 procent.

Det er særligt BMS A/S’ aktiviteter i Norge gennem ejerandelen i Kranringen Holding, som har bidraget til omsætningsfremgangen, idet hele årets omsætning er indregnet i 2014 mod kun fire måneder i 2013.

Læs også:

"

BMS opretter nyt uddannelsesakademi

".

Flere kraner

Den markante fremgang får dog ikke koncernledelsen til af den grund at ligge på den lade side.

Her forventer man at investere langt den største del af 2014-overskuddet i blandt andet nye moderne kraner, lastbillifte og brolifte til den i forvejen ganske store BMS-flåde på godt 400 køretøjer.

Dem arbejder man i øvrigt på i stadigt højere grad i de kommende år skal operere uden for landets grænser, primært i Nordeuropa og Storbritannien men også eksempelvis Nordamerika og Sydafrika, hvor BMS allerede har projekter i gang.

Ikke vækst i Danmark

For som det har været de seneste år, så løses godt 50 procent af BMS’ samlede opgaver fra virksomhedens otte afdelinger. Men det forventer direktør Jens Enggaard vil ændre sig inden for en årrække, så BMS om 10 år vil have 80 procent fokus på udenlandske opgaver.

”I Danmark ser vi ikke de store vækstmuligheder. Så det er i det øvrige Europa, at ekspansionen skal ske. Rundt om i Europa og blandt andet i Storbritannien oplever man generelt en mangel på de største kraner og lastbillifte, som er det forretningsområde vi ønsker at differentiere os på”, siger BMS-koncernes adm. direktør, Jens Enggaard, i en kommentar til regnskabet.

BMS-koncernen har godt 550 ansatte i de to selskaber.

BMS A/S
Mio. kroner
20132014
Omsætning490,7747,0
Bruttoresultat140,9229,5
Driftsresultat68,4134,6
Resultat før skat57,5118,3
Årets resultat48,686,3
Antal ansatte346432



BMS Heavy Cranes A/S
Mio. kroner
20132014
Omsætning273,7362,1
Bruttoresultat46,343,8
Driftsresultat29,025,0
Resultat før skat24,520,4
Årets resultat18,515,5
Antal ansatte5159

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188|instance-web01