DAGENS LEDER: Folkemøde og valg
Det mener Licitationen, Byggeriets Dagblad
Uddannelse og adgangen til kvalificeret arbejdskraft er vigtige områder, der ikke mindst bliver gældende, nu da tiderne så småt er ved at vende, og en stadig mindre del af befolkningen er en del af arbejdsstyrken.
Derfor er det vigtigt at få politisk fokus på disse områder, for fremtiden byder på et stort behov. Og det vil koste direkte på væksten, hvis vi ikke er i stand til at skaffe den nødvendige arbejdskraft. Her er også debatten om udenlandsk arbejdskraft vigtig, samt under hvilke vilkår denne del af arbejdskraften faktisk fungerer.
Valgkampen har hidtil været lidt beskæmmet af mere eller mindre relevante detaildiskussioner, og håbet er, at man på Folkemødet såvel som i resten af valgkampen vil diskutere politik på en måde, så folk i højere grad kan omsætte de forskellige ideologier til praktisk gennemførlig politik.
Folkemødet er et godt sted at blive klogere. En masse relevante indlæg - fra byggeriets organisationer, eksperter, meningsdannere og andre, giver et mere nuanceret indtryk end blot at se en duel eller et debatmøde på TV.
Lad os nu håbe, at besøget af hollænderen Geert Wilders og andre provokatoriske indlæg ikke stjæler billedet fra et ellers forhåbentligt fredeligt Folkemøde.